Pražma kráľovská filet cca 150 g

22,80 € / kg 23,90 € Zľava 5 % 3,42 € / 150 g
DOSTUPNÉ
Kategória: RYBY A MORSKÉ PLODY
Váha filety cca: 100 - 200 g
Krajina pôvodu: Chorvátsko, Grécko
? Ďalšie info: podľa aktuálnej ponuky

Pražma kráľovská (Sparus aurata)

Latinsky Sparus Aurata znamená zlatý pás, ktorý má medzi očami a je charakteristický pre pražmu. Bežne dorastá do 50 cm a hmotnosť je cca 2 kg. Žije pri pobreží v hĺbke do 150 m. Pražma sa vyskytuje v StredozemnomSevernom mori, v Atlantiku od Škadinávie po Senegal. Vyhľadáva skalnaté alebo piesčité dno, často sa však vyskytuje na rozhraní piesku a tráv. Vytiera sa v hlbších vodách od októbra do decembra. Je hermafrodit, liahne sa ako samec a po 2-3 rokoch sa premieňajú na samice. Je to prevažne dravá ryba, ktorá sa živý hlavne kôrovcami a lastúrnikmi. 

Je najrozšírenejším druhom chovaným v akvakultúre. Chovajú sa v pobrežných lagúnach najmä v Grécku ktoré je aj najväčším vývozcom. Ďalšími významnými producentami je Španielsko,Turecko a Taliansko. Chovom sa začína zaoberať aj Chorvátsko.

 

Spôsob úpravy 

Z kulinárskeho hľadiska patrí medzi veľmi chutné ryby. Svalovina je bielej farby, pevnej a jemnej konzistencie. Je šťavnatejšia a preto vhodná najmä na grilovanie a pečenie. Nie je najvhodnejšia na varenie. Varením je svalovina suchá a stráca sa typická chuť pražmy.

 

Skladovanie

Skladujte pri teplote 0-2°C

 

Trvanlivosť

Spotrebujte do 2 dní od dátumu doručenia.

 

Alergény

Ryby a výrobky z nich

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole:

Prihláste sa prosím znovu

Ospravedlňujeme sa, ale Váš CSRF token pravdepodobne vypršal. Aby sme mohli Vašu bezpečnosť udržať na čo najvyššej úrovni, potrebujeme, aby ste sa znovu prihlásili.

Ďakujeme za pochopenie.

Prihlásenie