PRÉMIOVÁ KVALITA NA GRIL

Pražma kráľovská čistená cca 350 g

16,40 € / kg 5,74 € / 350 g
DOSTUPNÉ
Kategória: RYBY A MORSKÉ PLODY
Váha: 300 - 400 g
Krajina pôvodu: Chorvátsko, Grécko
? Ďalšie info: podľa aktuálnej ponuky

Pražma kráľovská čistená  (Sparus aurata)

Latinsky Sparus Aurata znamená zlatý pás, ktorý má medzi očami a je charakteristický pre pražmu. Bežne dorastá do 50 cm a hmotnosť je cca 2 kg. Žije pri pobreží v hĺbke do 150 m. Pražma sa vyskytuje v StredozemnomSevernom mori, v Atlantiku od Škadinávie po Senegal. Vyhľadáva skalnaté alebo piesčité dno, často sa však vyskytuje na rozhraní piesku a tráv. Vytiera sa v hlbších vodách od októbra do decembra. Je hermafrodit, liahne sa ako samec a po 2-3 rokoch sa premieňajú na samice. Je to prevažne dravá ryba, ktorá sa živý hlavne kôrovcami a lastúrnikmi. 

Je najrozšírenejším druhom chovaným v akvakultúre. Chovajú sa v pobrežných lagúnach najmä v Grécku ktoré je aj najväčším vývozcom. Ďalšími významnými producentami je Španielsko,Turecko a Taliansko. Chovom sa začína zaoberať aj Chorvátsko.

 

Spôsob úpravy 

Z kulinárskeho hľadiska patrí medzi veľmi chutné ryby. Svalovina je bielej farby, pevnej a jemnej konzistencie. Je šťavnatejšia a preto vhodná najmä na grilovanie a pečenie. Nie je najvhodnejšia na varenie. Varením je svalovina suchá a stráca sa typická chuť pražmy.

 

Recept

Očistenú rybu posoľte, potrite olivovým olejom a zalejte pomarančovou šťavou. Nechajte 35-50 min odstáť. Takto marinovanú rybu môžte grilovať alebo piecť na panvičke. Pomaranč skaramelizuje a vytvorí jemnú chrumkavú krustu. Zvyšnou marinádou môžete poliať takto pripravenú rybu.

 

Skladovanie

Skladujte pri teplote 0-2°C

 

Trvanlivosť

Obvyklá trvanlivosť od dátumu doručenia je 2 dni.

 

Alergény

Ryby a výrobky z nich

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: